Wernisaż i koncert 12 kwietnia

W piątek 12 kwietnia o 18.30 (w nowej galerii ORDY przy ul. Marcina Stępnia 6) odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Grażyny i Dariusza Hankiewiczów oraz Krzysztofa Saka "KAZACHSTAN - KRAJ JURT I DRAPACZY CHMUR" i koncert "Młynarski, Okudżawa, Cohen czyli MOC słowa i muzyki" w wykonaniu Jerzego Mamcarza z towarzyszeniem Roberta Obcowskiego.

Kazachstan - kraj jurt i drapaczy chmur

Kazachstan, a właściwie Republika Kazachstanu (państwo leżące częściowo w Azji Środkowej  i częściowo w Europie Wschodniej), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego

- Powierzchnia 2 724 900 km² - 9 ty  co do wielkości kraj na świecie .

- Liczba ludności  18 157 078. ( w 2018r)

- Średnie zaludnienie 6,5 osób/km².

To właśnie  kraj ,który  dzięki zaproszeniu naszych przyjaciół artystów malarzy i designerów  Marata Tyrgumbaja i Bolata Muchamedijeva mogliśmy dwukrotnie odwiedzić. I choć to około  1000 km tam „ zrobionych” i kilka miast odwiedzonych ,ale w stosunku do powierzchni tego kraju  prawie  9 krotnie większego od Polski to naprawdę malutki spacerek.  Zobaczycie naszymi oczami dawną stolicę Almaty położoną u stóp masywu Tienszan z jej górą Kok Tobe  i … Zielonym Bazarem , słynny Szaryński Kanion – 140 kilometrową „miniaturę” Wielkiego Kanionu w USA ,kompleks jezior z parkiem narodowym  Kolsaj , rezerwat Tamgały z naskalnymi rysunkami, wpisany na listę światowego  dziedzictwa UNESCO, Astanę obecną od 1991 roku stolicę kraju (obecna nazwa  Nusłutan)  , gospodarza Światowej Wystawy EXPO 2017 , z jej słynnymi budowlami jak Chan Szatyr , Bajterek, Złotymi Wieżami , Pałacem Pokoju i Pojednania  , meczetem Nur Astana i Sułtana Hazreta z minaretami o wysokości ponad 60 metrów , Rosyjską Katedrą  Wniebowzięcia NMP-największą i najpiękniejszą cerkwią  w Azji Środkowej, czy  bulwarem  Nurzhol biegnącym od Chan Szatyr , aż do Pałacu Prezydenckiego Ak Orda. Mieliśmy także okazje odwiedzić  kompleks parku narodowego Burabaj z bazarem pachnącym wędzonymi rybami . Były te nasze  podróże / w 2016 i 2018roku / niewątpliwie niepowtarzalną okazją do poznania ludzi, bardzo ciepłych i serdecznych, ich kultury i sztuki,  ale i spróbowania narodowej kazachskiej kuchni z nieodłącznym bieszbarmakiem , szaszłykami z baraniny  no i oczywiście kumysem i szubatem do popicia. Mieliśmy również okazję, ponieważ wyjazdy były połączone z międzynarodowymi sympozjami sztuki i  plenerami międzynarodowymi, wystawiać nasze prace w galeriach Ałamaty i Muzeum Narodowego w Astanie ( Nursułtan) . To co zobaczycie na wystawie, to tylko krótki reporterski zapis tego co nas urzekło i to pokazany tylko  w maleńkim fragmencie, spośród kilku tysięcy zrobionych tam zdjęć . Namawiamy Was do podroży do Kazachstanu i możliwe jest to już od roku bez wizy, żeby na własne oczy obejrzeć cudowne miejsca tego wielkiego Kraju. A teraz już zostawiamy Was sam na sam z naszymi fotografiami.

RAK’MIET/ dziękujemy/

Grażyna Hankiewicz